Lisioły w wierzeniach i kulturze
Lisioły w wierzeniach i kulturze
Przez całe Wantley poniósł się ryk, gdy wielka smocza bestia padła pod naporem lisiego męstwa. Miecz w czterech literach jest w stanie powalić każdego, o czym zaświadczy również rycerz Moore z Moore Hall. Nic dziwnego, że ten zdolny jegomość znalazł się na kartkach książki „Smoki w wierzeniach i kulturze” pióra Sarah-Beth Watkins. I tak, rzeczony jegomość zabił smoka, wbijając miecz tam, gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę.
Książka rozpoczyna się krótkim wstępem na temat pochodzenia smoków, chociaż nie odpowiada na pytanie, czy żyły naprawdę. To już zależy od Waszych preferencji, aczkolwiek warto wiedzieć, że w Irlandii trzy magiczne świnie oznaczają otwarte wrota piekieł. Niebezpieczna sprawa! Podobnie jak połykanie magicznych pereł grozi przemianą w smoka. Lisioł nie poleca też przyjmować potrawki od obcych – rolnicy źle znoszą zjadanie swojego bydła i mogą mieć niecne zamiary.
W zależności od regionu smoki diametralnie różnią się między sobą, np. zachodnie lubią siać pożogę i zniszczenie, azjatyckie natomiast preferują studiowanie uczonych ksiąg. Z kolei perskie smoki są tak wielkie, że kiedy śpią, można je wziąć za normalny fragment krajobrazu i rozpalić na nich ognisko pod strawę jak pewien zuchwały bohater o zacnym imieniu Kirsap.
Smoki przybierają też cały wachlarz postaci od wężowatych, przez dostojne po tęczowe. Do wyboru do koloru, więc warto poczytać i zapoznać się ze wszystkimi wariantami. Poza tym trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność. Lisioł szczególnie lubi podszywać się pod smoka Kanmare. Pływa sobie futrzak spokojnie po akwenie wodnym i jak jakiś rybak mu przeszkadza, to rzuca w niego kością albo kamieniem, zwiastując nieszczęśnikowi kościany symbol śmierci. Naznaczony ucieka i po krótkiej chorobie musi zostać lekarzem, a Lisioł dalej pływa sobie w spokoju.
Podsumowując, książka zabiera nas w podróż przez cały smoczy panteon, od najdawniejszych podań przez sadzenie smoczych zębów na świętych polach, po współczesność, gdzie będziemy analizować obecność smoków w kulturze. Pozycja obowiązkowa dla fanów smokologii.
Komentarze
Prześlij komentarz