Lisie działa szturmowe
Lisie działa szturmowe
Lisioł ukochał sobie działo szturmowe Sturmgeschütz III w skrócie StuG III, zwłaszcza wersje G. Niskie to, przebiegłe to, czasami wydaje zabawne dźwięki, a do tego jest wiecznie spragnione. Czy komuś coś to mówi? Lisioł podejrzewa, że nie! Działa szturmowe tudzież samobieżne (z artylerią samobieżną nie mylić) podobnie jak niszczyciele czołgów, wyszły z mody po II wojnie światowej. Czym więc rzeczony StuG był?
W tej kwestii Lisioł poleca książkę „Niemieckie działa szturmowe” autorstwa Thomasa Andersona. Facet zna się na rzeczy i jako miłośnik pancernych maszyn, wydał wiele książek o czołgach oraz ich metalożernych kuzynach – niszczycielach czołgów. W środku pozycji znajdziecie wszystko czego potrzebujecie, a nawet więcej ze sporą dozą tego, o czym nie wiedzieliście, że potrzebujecie. Innymi słowy, porządna pozycja.
Lisioł oglądał powstanie artylerii szturmowej, które zrodziła potrzeba wsparcia działań piechoty. Początkowo nie bardzo wiedziano, co z tym fantem zrobić więc kierując się zasadom logiki, nowo powstałą formację przekazano pod dowodzenie artylerii. Dobry ruch *pokiwał łebkiem Lisioł*. Wbrew pozorom obsługa takiej maszyny musi wiedzieć znacznie więcej, niż to gdzie jest otwór do ładowania oraz guzik do strzelania. Bez podstaw balistyki ani rusz *stwierdził Lisioł i wymierzył, biorąc pod uwagę kąt leżenia butelka sake oraz piąty wymiar truskawki balistycznej*.
StuG III, chociaż mniej znany od Pantery czy Tygrysa, był najliczniej
produkowanym i chyba najskuteczniejszym zabójcą czołgów po niemieckiej stronie
barykady. Ilość wersji tej maszyny – od A do G –mówi o przydatności tego
sprzętu. Mówi nam też sporo jeśli chodzi o problemy z częściami zapasowymi, ale
to już zupełnie inna historia. W książce czytelnik ma okazje przyjrzeć się
wszystkim typom StuGów, przemierzających II wojnę światową przy wtórze
gąsienic. Bogata ilość danych, szkice techniczne oraz masa naprawdę ciekawych
zdjęć to zalety tej pozycji. Podsumowując jest to książka wyłącznie o StuGach,
pisana rzeczowym, technicznym językiem.
Komentarze
Prześlij komentarz