Wojownicy i Lisiołaki

 

Wojownicy i Lisiołaki

Lisioł nie lubi braków – zarówno w truskawkach, jak i butelkach. Jednakże tym razem brak nie dotyczył ulubionych lisich futrzaków, ale obecności lisiołaków. Bo widzicie – pisnął Lisioł – są wilkołaki i wojownicy zmieniający się w niedźwiedzie, ale gdzie jest miejsce dla najwspanialszego z rudzielców? Aby poznać przyczynę tego zaniedbania, futrzak sięgnął po książkę „Wojownicy i wilkołaki” Leszka Słupeckiego.

Lisioł swoją przygodę zaczął w ojczyźnie nieumiarkowanego nacierania ciała oliwą, czyli w starożytnej Grecji. Zezwolił, aby gromada młodzików wniosła go na szczyt góry Likajon, gdzie można było doświadczyć przemiany w wilka. Jako że opcji lisiej nie przewidziano, futrzak skorzystał z przejażdżki na wilczym grzbiecie i wylądował w Rzymie. Tam wziął udział w luperkaliach – czyli podgryzał łydki biegnących kapłanów – ale pomimo zapału wciąż nie otrzymał odpowiedzi, gdzie podziały się lisiołaki.

Dużą zaletą „Wojowników i wilkołaków” jest sposób ułożenia rozdziałów, które pozwalają prześledzić zmiany w postrzeganiu wilkołactwa na przestrzeni dziejów. Lisioł przetuptał przez antyk, a następnie zawitał do średniowiecza, gdzie wierzenia skandynawskie zderzały się z chrześcijańskim postrzeganiem wilka jako diabelskiego sługi. Z dużym zainteresowaniem Lisioł zajrzał nie tylko do berserków oraz ulfheddinów na kufel miodu (albo dziewięć), ale również posłuchał o mniej znanych wilczych opowieściach. Tereny dzisiejszych krajów bałtyckich obfitują w bardzo interesujące legendy, podobnie jak Azja i Afryka. Tak, autor nie skupił się jedynie na terenach Europy, ale poświęcił też kilka słów innym kontynentom.

Lisioła również usatysfakcjonowały końcowe rozdziały, poświęconej wilkołactwu z perspektywy językoznawstwa oraz wilczemu motywowi literackiemu. Chociaż tajemnica lisiołaków nie została odkryta, to futrzak musi przyznać, że bardzo przyjemnie mu się buszowało między stronami. To przekrojowa pozycja nie tylko dla pasjonatów, którzy spędzili niejedną noc, wyjąc do księżyca, ale również dla świeżych członków watahy, poszukujących podstawowych informacji lub inspiracji.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lisioł Wars Jedi: Survivor

Ja Lisioł

Wilczy Dół