Lisioł Katyński

Lisioł Katyński

Lisioł musi przyznać, że zachowanie pamięci historycznej o zamordowanych osobach jest niezwykle skomplikowanym przedsięwzięciem. W Katyniu w 1940 roku NKWD rozstrzelało 21 768 Polaków, jednym z nich był Paweł Słania. To właśnie jemu poświęcona jest książka „Zanim ziemia katyńska wchłonęła jego krew. Listy Pawła Słani do narzeczonej Marii Lortz z lat 1933-1939”. Lisioł patronuje tej pozycji, ponieważ uważa, że pamięć o danym człowieku, który zginął w tak tragiczny sposób, powinna sięgać dalej niż jego imię i nazwisko. Przecież, zanim zginął w Katyniu, Paweł Słania miał swoje życie, plany i marzenia. O tym jest właśnie ta książka, o człowieku z krwi i kości.

W pierwszej części książki dowiadujemy się nieco więcej o mieszkańcach Piekar Śląskich, którzy zginęli w Katyniu. Następnie zagłębiamy się w to, jak w ogóle doszło do tego, że mnóstwo ludzi w tym Marcin Halski z Wydawnictwa HM podjęły się trudu przepisywania listów Pawła Słani, aby ocalić je od zapomnienia. Dzięki pracy tych wolontariuszy możemy dzisiaj zapoznać się z zawartością przedstawianej książki. Zapewne spodziewacie się czegoś nudnego. Nic w tym stylu! Otóż przedstawione listy Pawła Słani to listy miłosne! Dobrze czytacie! To tak, jakby na Waszych oczach rozgrywała się historia miłosna z okresu międzywojennego. Dla fascynatów tamtego okresu przedstawiony materiał historyczny jest wręcz bezcenny. Paweł ma tendencję do zwierzania się ze wszystkiego swojej ukochanej – poznajemy więc codzienność tamtych czasów, rozrywki, głębokie uczucia, oraz przemyślenia człowieka z nauczycielskimi ambicjami.

Prócz listów miłosnych, w książce znajdziemy też trochę listów do rodziny oraz zdjęcia. Wszystko razem sprawia, że Paweł Słania ponownie staje się żywy. Jest to opowieść miłosna z ponurym zakończeniem, tutaj nie ma niestety zaskoczenia. Katyń jest niemiłosierny, co nawet Lisioła potrafi zasmucić. Jednak książka warta jest poznania, pozwala zbliżyć się do historii tak blisko, że wręcz możecie poczuć zapach gorącego, pamiętnego lata roku 1939. Odważcie się wniknąć w lata międzywojenne, dotknąć miłości pomiędzy dwojgiem ludzi i być może nawet zapłakać, że tego zakończenia nie da się zmienić.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lisioł Wars Jedi: Survivor

Ja Lisioł

Wilczy Dół