Przeżyj miłość z Lisiołem

Przeżyj miłość z Lisiołem

Lisioł dostał w swoje łapki niezwykle ciekawą książkę historyczną pod tytułem „Przeżyj miłość w średniowieczu”. Popełnili ją Frances i Joseph Gies – duet autorów odpowiadający za serię „Życie w…” średniowiecznej wsi, mieście itp. Lisioł przepada za tą serią, dlatego ochoczo wsadził swój nochal pomiędzy stronice.

Lisia przygoda zaczęła się od poważnej przebieżki po historii pojęcia rodziny. Autorzy nie oszczędzali Lisioła, przedstawiając mu różne typologie oraz ewolucję pojęcia rodziny i małżeństwa od starożytności do średniowiecza. Nie brakuje tutaj takich smacznych kąsków jak rozwody czy pokuta za cudzołożenie, czasem kończąca się metr pod ziemią.

Powoli, krok po kroku, zanurzamy się coraz głębiej w średniowiecze, przy czym autorzy nie zapominają o ważnym tle społecznym i ekonomicznym. Żona to spory wydatek! Futrzak mógł przy okazji poznać takie szalone słowa jak poliptyk, czyli spis majątków ziemnych z dużą ilością zakładek – jak widać, świat od dawna choruje na papierologię.

Im dalej w tekst, tym ciekawiej. W końcu miłość ma wiele odcieni: żona, dzieci, kochanka, majątek… Wraz z sytuacją ekonomiczną zmieniało się też podejście do miłości. Od małżeństw kontraktowych aż po obopólną zgodę obu małżonków. Czyli początkowo Lisioł musiał mieć majątek, żeby kupić żonę, w późniejszym okresie musiał mieć majątek, żeby kupić żonę i dobrze by było, jakby niewiasta wpuściła go do wspólnego łoża.

Do tego dochodzi też kwestia rozwodów, dość trudna, gdyż kościół rośnie w siłę, narzucając brak rozwodów. Oczywiście od każdej reguły są wyjątki, więc przychodzi czas na gimnastykę rozwodową. Zwłaszcza na królewskich sedesach, bo przecież jak to bez konkubiny, kochanki czy służącej żyć?

Do tego wśród chłopów nastał trend braku chęci mieszkania z rodzicami po ślubie. Majątki zaczęto dzielić, aż nie było co dzielić. Tak rozpoczął się triumf primogenitury oraz proces powstania nazwisk rodowych, genealogii, herbów i tego całego bajzlu z tym związanego. Ciekawe prawda?

Lisioł poleca książkę fanom średniowiecza oraz zainteresowanym tematyką, gdyż prosty język z pewnością ułatwia odbiór. Poza tym, kto by nie chciał przeżyć miłości w średniowieczu?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lisioł Wars Jedi: Survivor

Ja Lisioł

Wilczy Dół